Navigatie overslaan
LochemDOET Home
  • VOOR VRIJWILLIGERS
  • VOOR ORGANISATIES
  • LOCHEM TRAINT
  • CONTACT
Account aanmakenLog in

Contact

  • Doctor Rivestraat 1, 7241 AS Lochem, Nederland
  • [email protected]
  • 0573-297000
LochemDOET

LochemDOET

  • Voor Vrijwilligers
  • Voor Organisaties
  • Lochem Traint
  • Bedrijven

Doe mee

  • Activiteiten
  • Zoek Organisaties
  • Organisatie toevoegen
  • Account aanmaken
  • Log in
  • Help
  • Content policy
  • Privacyverklaring
  • Algemene Voorwaarden
  • Toegankelijkheidsverklaring

Powered by Deedmob tools

Post | september 2025 | Verhalen van vrijwilligers | 2 min lezen

Bezige bij met hart voor natuur en milieu

Op de laatste dag van juli ontmoet ik Erik Mol in de IVN Natuurtuin in Lochem, gelegen op de hoek van de Albert Hahnweg/Enkweg. Deze groene stadsoase wordt onderhouden door een enthousiaste groep vrijwilligers. Erik is zelf al 43 jaar vrijwilliger bij IVN Noord-Midden Achterhoek en op dit moment verantwoordelijk voor de redactie van de digitale afdelingsnieuwsbrief en het beheer van de website.


Natuur en milieu hebben een centrale plaats in het leven van Erik. Zijn interesse werd gewekt toen hij een schooltuintje kreeg. Erik koos daarna bewust voor de lagere en middelbare tuinbouwschool en volgde de opleiding HBO milieukunde in Deventer. Vervolgens werkte hij dertien jaar als beleidsmedewerker milieu bij de gemeente Hengelo Gld. en ging in 2005 aan de slag bij de gemeente Bronckhorst. Als beleidsmedewerker duurzaamheid en energietransitie was hij nauw betrokken bij de ontwikkeling en totstandkoming van Solarpark de Kwekerij. Een natuurinclusief zonnepark in Hengelo Gld. In november 2024 is Erik met vervroegd pensioen gegaan om in de laatste levensfase voor zijn vrouw Arry Overgaauw te kunnen zorgen. Bij zijn afscheid gaf hij de gemeente Bronckhorst een boom cadeau en kreeg zelf een Duurzame Ster tegel.


De Natuurtuin Lochem is voor Erik een betekenisvolle plek. Hij is betrokken geweest bij de aanleg ervan in 1984 en leerde hier zijn vrouw kennen. Arry heeft de IVN natuurgidsencursus gedaan en is in de loop van de jaren een echte natuurliefhebber geworden. Zij is op 14 juni jl. overleden. Haar oog voor detail klinkt voortdurend door tijdens de rondleiding, wanneer Erik vertelt over de kloosterkruidentuin, de houtwal en het insectenhotel. Bladeren, bloemen, vlinders, stenen en schelpen. Niets blijft onopgemerkt voor Arry.


Erik blijkt een duizendpoot. Liefde voor natuur en milieu zijn de rode draad in zijn vrijwilligerswerk. Erik kijkt voortdurend wat hij kan bijdragen aan een leefbare samenleving en gaat actief op zoek naar vrijwilligerswerk dat past bij zijn opleiding, werk en de persoon die hij is. Hij werkt graag samen met mensen die zijn interesse of passie delen. In 1986 is hij medeoprichter van Kringloopwinkel De Cirkel in Lochem (tegenwoordig 2Switch). Hij werkt er als vrijwilliger tot 1989 en is tevens voorzitter van de Milieugroep Lochem tot 1998. Erik zet zich als ambassadeur leefbare stad in voor vergroening, verbetering van de leefomgeving, ontwikkeling van de natuur en verhoging van de biodiversiteit. Hij wil voor mensen een fijne plek creëren en de natuur kans kan geven zich te ontwikkelen. De Natuurtuin in Lochem is daarvan een uitstekend voorbeeld.


Erik levert ook een vrijwillige bijdrage als bestuurslid van de Energiecoöperatie LochemEnergie Warmte en secretaris van Stichting Marke Lochem. Daarnaast ondersteunt hij het bestuur van Stichting De Groene Pluim en is hij actief bij Stichting De Groene Sprong, Landschapswerkgroep´t Gagel (Lochem), Burgerinitiatief Drinkbare Berkel en Solarpark De Kwekerij waar hij rondleidingen verzorgt. En als het regent en Erik even niets te doen heeft? Dan verzorgt hij de ledenadministratie bij het Historisch Genootschap Lochem Laren Barchem. En voor een ieder die fysiek niet de mogelijkheid heeft in beweging te komen? Erik benadrukt dat het leveren van een financiële bijdrage door duurzame streekproducten te kopen, donateur te worden of te kiezen voor lidmaatschap van een vereniging ook van grote betekenis kan zijn.

Deel blogpost
Gerelateerde blogposts

‘De lach op hun gezicht, daar doe ik het voor’

| Verhalen van vrijwilligers

In gesprek met Mariet Bierhof, vrijwilliger bij Herbergier De Ehze in Almen
Lees meer
Edwin Vos zet zich al jaren in voor zijn club (foto: Mariëlle Frielinck)

Een warm welkom bij Sportclub Lochem

| Verhalen van vrijwilligers

Het is zaterdagochtend half acht, Lochem is nog grotendeels in diepe rust, als Edwin Vos de sleutel in de deur steekt van Het Bastion. Als gastheer van voetbalvereniging Sportclub Lochem zorgt hij onder meer dat het clubhuis en de kleedkamers klaar zijn voor de grote stormloop van voetballers, begeleiders en ouders die elke zaterdag de club weten te vinden. Edwin is inmiddels al weer tien jaar actief als gastheer voor de club. En hij is nog niet van plan om er mee te stoppen, want hij haalt veel voldoening en plezier uit dit vrijwilligerswerk. “Ik ben al lid van Sportclub Lochem sinds mijn zesde, inmiddels dus al ruim 50 jaar”, legt Edwin uit. “Lange tijd heb ik zelf gevoetbald tot het door blessures niet meer ging. Ik wilde toch betrokken blijven en ben een tijd grensrechter geweest, tot ik werd gevraagd voor de functie van gastheer.” Een gastheer of -vrouw speelt een belangrijke logistieke rol. Met zo’n 900 spelende leden, kun je je voorstellen dat het een hele organisatie is om alles in goede banen te leiden. Een gastheer of -vrouw is dan een belangrijk aanspreekpunt, want Sportclub Lochem wil dat dat iedereen zich welkom en veilig voelt op hun sportcomplex. Edwin legt uit wat hij en zijn collega’s zoal doen op een zaterdagochtend. “We beginnen ’s ochtends, doen de kleedkamers open en zorgen dat alles netjes is. Dan stromen langzaamaan de mensen binnen: spelers, tegenstanders, ouders, maar ook scheidsrechters en soms scouts. Piet Kortsmit is onze wedstrijdsecretaris en hij maakt van te voren een indeling voor de kleedkamers en de velden.” Op een centrale, zichtbare plek wijst Edwin dan iedereen de weg naar het juiste veld of kleedkamer en zorgt hij dat de wedstrijden op tijd kunnen beginnen. Met gemiddeld zo’n 10 wedstrijden op een ochtend, een drukke job. Edwin haalt veel voldoening uit zijn vrijwilligerswerk. “Je merkt dat je als gastheer of -vrouw enorm gewaardeerd wordt. Op zo’n groot complex is het toch vaak zoeken en kunnen misverstanden snel tot chaos leiden. Hoe fijn is het dan dat er iemand is die het overzicht houdt en waar je terecht kunt. We krijgen soms de meest rare vragen van verloren sleutels of shirts, wedstrijdtijden of -standen, lidmaatschap en ga zo maar door. Omdat wij van veel op de hoogte zijn en weten bij wie we moeten, zijn kun je de mensen echt helpen.” Naast de functie van vraagbaak zorgt het team van gastheren en -vrouwen er ook voor dat de wedstrijduitslagen goed door worden gegeven aan de KNVB. “Scheidsrechters kunnen dit zelf via een app, maar dat is soms best ingewikkeld, daarom doen wij het ook vaak voor ze.” Het team van gastheren en -vrouwen is altijd op zoek naar nieuwe leden. Lijkt het je leuk om onderdeel te zijn van deze gezellige groep? Kom gerust eens langs aan de Elzenlaan. Op zaterdagochtend is er altijd een gastheer of -vrouw die je er graag alles over verteld.
Lees meer
Oud-deelnemers Eva Loskamp en Meis Saltet

"De POWER-workshops hebben ons veel gebracht"

| Verhalen van vrijwilligers

Algemene regels om op een goede manier ouder te worden zijn er niet. Er kunnen persoonlijke omstandigheden zijn waardoor je die “goede manier” niet in eigen hand hebt. Veel senioren (of aanstaande senioren) hebben gelukkig wel de mogelijkheid om de eigen leefomstandigheden te beïnvloeden. Eén van de mogelijkheden om dat te doen is het volgen van POWER (met de toevoeging “Veerkracht op leeftijd”) workshops. Welzijn Lochem start -bij voldoende deelname- na de zomer met een nieuwe serie. De reden om je op te geven voor POWER kan heel divers zijn. Er is bijvoorbeeld een ingrijpende verandering in de levenssituatie geweest: een verhuizing, pensionering of het verlies van een partner. Je leven ziet er opeens heel anders uit, er moet een nieuwe start gemaakt worden. Maar ook zonder zo’n grote verandering kun je je afvragen: “Hoe ga ik de toekomst tegemoet, hoe vind ik een goede invulling voor mijn verdere leven?” In gesprek met Eva Loskamp en Meis Saltet , twee dames die de workshops hebben gevolgd, wordt duidelijk dat deelname aan het POWER-programma voor hen heel positief heeft gewerkt. Onafhankelijk van elkaar en met een verschillende motivatie hebben de dames zich vorig jaar opgegeven om aan de workshops deel te nemen. Bij de eerste introductiebijeenkomst waren de zeven deelnemers volkomen onbekenden voor elkaar. Na een hartelijk welkom door de twee begeleiders volgde de kennismaking en werd informatie over het programma gegeven. In eerste instantie was de instelling van de deelnemers nog een beetje: ‘we zien wel’, maar dat veranderde snel in een meer open houding. De sfeer was goed, er werd naar elkaar geluisterd, iedereen voelde zich veilig. Dat bleef de hele periode zo. ‘In de workshops werd gesproken en nagedacht over vijf thema’s: lichaam en geest, sociale contacten, materiële situatie, arbeid en activiteiten, inspiratie en zingeving. In gesprekken soms als groep, soms met z’n tweeën of drieën, leerden we elkaar steeds beter kennen. Na iedere bijeenkomst gingen we met een opdracht naar huis om het thema van de volgende bijeenkomst voor te bereiden’. Meis en Eva zijn het erover eens dat het volgen van de POWER-workshops hen veel heeft gebracht. Ze vertellen er heel enthousiast over. In de eerste plaats natuurlijk dat ze elkaar hebben leren kennen, er is een echte vriendschap ontstaan. Ze hadden zich, zoals de meeste deelnemers, aangemeld om meer contacten te krijgen, mensen te leren kennen. Het volgen van de bijeenkomsten maakte het makkelijker om iets te gaan doen. ‘In onze groep bijvoorbeeld waren twee deelnemers die op verschillende dagen bij “Buiten Actief” in een loopgroep zaten. Door hen hebben wij ons daar aangemeld. Je kreeg allerlei tips en er werden ervaringen gedeeld. De deelnemers kregen nieuwe contacten door een gezamenlijke belangstelling voor bijvoorbeeld lezen, koken, wandelen, museumbezoek, tuinieren enz. Anderen spraken af samen naar de film of naar het theater te gaan. Zo leerde je weer nieuwe mensen kennen. In de bijeenkomsten werd de basis gelegd, daarna rolde de sneeuwbal verder, van het één kwam het ander, maar je bepaalt zelf wat je wel en niet wilt gaan doen. Naast de workshops kregen we via de groeps-app nuttige informatie over onderwerpen waar je zelf niet zo snel aan had gedacht, bijvoorbeeld over hoe je iets regelt bij de gemeente of bij de notaris’. Tot slot willen Eva en Meis nog kwijt dat Welzijn Lochem en het begeleidende duo een dik compliment verdienen voor het organiseren en het begeleiden van de workshops. Waarvan akte!
Lees meer